Käyttöehdot alustalle, jolla tarjotaan korjaamiseen ja huoltamiseen tarvittavia tietoja ammattikorjaajille
-
Soveltamisala
a. Electrolux Appliances AB, SE-105 45 Tukholma, Ruotsi (”Electrolux”) ylläpitää Internet-pohjaista alustaa (”ALUSTA”), jonka kautta Electrolux tarjoaa ammattikorjaajille (”käyttäjä/käyttäjät”) pääsyn laitteiden korjaamiseen ja huoltamiseen tarvittaviin tietoihin (”korjaamiseen ja huoltamiseen tarvittavat tiedot”).
b. Näillä käyttöehdoilla säädellään käyttäjän toimesta tapahtuvaa ALUSTAN käyttöä, mutta ne eivät vaikuta minkään käyttäjän ja Electroluxin välisten sopimusten ehtoihin.
c. Electrolux ylläpitää tätä ALUSTAA tarjotakseen pääsyn korjaamiseen ja huoltoon tarvittaviin tietoihin KOMISSION ASETUSTEN (EU) 2019/2019, (EU) 2019/2022 ja (EU) 2019/2023 mukaisesti.
d. Rekisteröitymällä käyttäjä (1) sitoutuu noudattamaan näitä käyttöehtoja, (2) vahvistaa toimivansa yritysasiakkaana ja (3) vahvistaa olevansa toimija tai yritys, joka tarjoaa kotitalouksien kylmäsäilytyslaitteiden, kotitalouksien astianpesukoneiden, kotitalouksien pyykinpesukoneiden ja kotitalouksien kuivaavien pyykinpesukoneiden korjauspalveluja ja ammattimaisia huoltopalveluja (”ammattikorjaaja”) sekä vahvistaa, että tässä tarjotaan ainoastaan pääsy laitteiden korjaamiseen ja huoltamiseen tarvittaviin tietoihin, eikä tästä synny mitään muuta oikeudellista liikesuhdetta käyttäjän ja Electroluxin välille. -
Rekisteröityminen ja käyttäjätili
a. ALUSTALLE voidaan rekisteröityä vain Internetin kautta osoitteessa https://www.aeg.fi/support/contact-us/. Rekisteröityessään käyttäjän on annettava täydelliset ja täsmälliset tiedot, ja jos nämä tiedot muuttuvat, käyttäjän on ilmoitettava Electroluxille muutoksesta viipymättä. Kaikki muutokset edellyttävät Electroluxin vahvistusta. Electrolux voi vaatia käyttäjää osoittamaan, että käyttäjällä on kodinkoneiden korjauksen edellyttämä tekninen pätevyys ja että käyttäjä noudattaa sähkölaitteiden korjaajia koskevia määräyksiä maassa, jossa käyttäjä tarjoaa korjauspalveluja ja ammattimaisia huoltopalveluja, ja että käyttäjällä on vakuutus, joka kattaa sen toiminnasta aiheutuvat vastuut.
b. Rekisteröitymisen viimeistelemiseksi käyttäjän on hyväksyttävä nämä käyttöehdot ja ilmoitettava sen toiminnasta aiheutuvat vastuut kattavan vakuutuksen numero; yksilöllinen tunniste, joka on rekisteröitymislomakkeessa ja -prosessissa edellytetty pakollinen tieto.
c. Rekisteröitymisen jälkeen käyttäjä saa viiden (5) arkipäivän kuluessa sähköpostitse vahvistuksen rekisteröitymisestään, jos Electrolux on hyväksynyt käyttäjän käyttämään ALUSTAA. Sama pätee, jos rekisteröityminen hylätään.
d. Vain käyttäjä saa käyttää tiliään. Käyttäjän on pidettävä tilinsä ja salasanansa luottamuksellisina, eikä käyttäjä saa valtuuttaa ketään kolmatta osapuolta käyttämään ALUSTAA puolestaan, ellei Electrolux tarjoa hyväksyttyä mekanismia tällaista käyttöä varten. Electrolux voi ajoittain pyytää käyttäjää vaihtamaan käyttäjätilin salasanan. Electrolux ei ole vastuussa mistään menetyksistä tai vahingoista, jotka johtuvat käyttäjän tilin luvattomasta käytöstä.
e. Käyttäjä vakuuttaa, että kaikilla sen työntekijöillä, jotka rekisteröityvät erikseen käyttäjään viitaten tai käyttävät ALUSTAA käyttäjän luoman käyttöoikeuden kautta, on oikeus toimia käyttäjän valtuutettuina edustajina. Käyttäjän on erityisesti ilmoitettava Electroluxille välittömästi, jos työntekijän oikeus toimia käyttäjän valtuutettuna edustajana ALUSTAN käyttöoikeuden suhteen päättyy.
f. Electroluxin pyynnöstä käyttäjän on vahvistettava ja päivitettävä käyttäjän rekisteröitymisprosessissa antamat tiedot kahden viikon kuluessa Electroluxin pyynnöstä. Jos vahvistusta tai päivitystä ei tehdä määräajan kuluessa, Electrolux pidättää oikeuden poistaa käyttäjän tilin käytöstä.
-
Sisältöön, tietoihin ja dokumentaatioon liittyvät käyttöoikeudet
a. Electrolux saattaa tarjota käyttäjälle sisältöä, tietoja ja dokumentaatiota ALUSTALLA. Tällaisen sisällön, tiedon ja dokumentaation käyttöön sovelletaan näitä käyttöehtoja. Rekisteröitymisen jälkeen käyttäjällä on pääsy pyydettyihin korjaamiseen ja huoltoon tarvittaviin tietoihin yhden (1) arkipäivän kuluessa pyynnön tekemisestä.
b. Kaikki ALUSTAAN liittyvät oikeudet, omistusoikeudet ja intressit, kuten kaikki immateriaalioikeudet (mukaan lukien tekijänoikeudet, patentit, tietotaito, luottamukselliset tiedot, tietokantaoikeudet sekä oikeudet rekisteröityihin ja rekisteröimättömiin tavaramerkkeihin ja malleihin, näihin kuitenkaan rajoittumatta) (”immateriaalioikeudet”) säilyvät aina Electroluxilla. Ellei näissä käyttöehdoissa nimenomaisesti toisin ilmoiteta, Electrolux ei myönnä käyttäjälle mitään suoria tai oletettuja oikeuksia mihinkään patentteihin, malleihin, tavaramerkkeihin, tekijänoikeuksiin tai liikesalaisuuksiin.
-
Toimitettujen asiakirjojen sisältö
a. Kaikkia ALUSTALLA tarjottuja korjaamiseen ja huoltamiseen tarvittavia tietoja voidaan muuttaa ajoittain. Tämän vuoksi käyttäjän on aina käytettävä korjaamiseen ja huoltamiseen tarvittavien tietojen uusimpia versioita.
b. Myös käyttöohjeita voidaan muuttaa ajoittain. Tästä johtuen alustalla näytetty versio voi erota tuotteen mukana toimitetusta alkuperäisestä versiosta. Syyt käyttöohjeiden muutoksiin ovat yleensä vähäisiä, eivätkä ne vaikuta laitteen perustoimintoihin. Jos sinulla on kysyttävää, ota meihin yhteyttä: ecodesignsupport@electrolux.com.
c. Huomaa, että alkuperäisen tuotteen kanssa toimitetaan lisätietoja, kuten käyttö- tai turvallisuusohjeita, jotka eivät yleensä sisälly alustalla saatavilla oleviin verkkoversioihin. Käytä sen vuoksi myös laitteen mukana toimitettuja asiakirjoja. Jos sinulla on kysyttävää asiakirjoista, ota meihin yhteyttä : ecodesignsupport@electrolux.com.
-
Käyttäjän velvollisuudet
a. Käyttäjä on vastuussa ALUSTAN käyttöön tarvittavien teknisten edellytysten luomisesta ja ylläpitämisestä omalla vastuualueellaan. Tämä kattaa käytetyn laitteiston ja käyttöjärjestelmäohjelmiston, Internet-yhteyden sekä selainohjelmiston
b. Käyttäjä ei saa:
i. loukata mitään immateriaalioikeuksia tai muita omistusoikeuksia
ii. siirtää ALUSTALLE mitään sisältöä, joka sisältää viruksia, troijalaisia tai muita ohjelmia, jotka voivat vahingoittaa sitä
iii. rikkoa sovellettavia lakeja ja asetuksia.
-
Käyttäjän vastuu korjaus- ja huoltotöistä
a. Käyttäjä ymmärtää, että korjaus- ja huoltotyöt on aina suoritettava sovellettavien lakien, lakisääteisten määräysten ja laitekohtaisten teknisten tietojen mukaisesti
b. Käyttäjä ymmärtää myös, että tämän sopimuksen sisällön, tietojen, dokumentaation sekä sovellettavien lakien, lakisääteisten määräysten ja laitekohtaisten teknisten tietojen noudattamatta jättäminen saattaa vaikuttaa loppuasiakkaalle myönnettyyn valmistajan takuuseen ja johtaa sen päättymiseen virheellisten korjaustoimien vuoksi. Jos loppuasiakkaalle myönnetty valmistajan takuu päättyy virheellisen korjauksen tai muun käyttäjän toiminnan vuoksi, käyttäjä ymmärtää olevansa loppuasiakkaalle vastuussa tälle myönnetyn valmistajan takuun menetyksestä.
c. Lisäksi käyttäjä ymmärtää, että loppuasiakkaan oikeusvaateet käyttäjää vastaan virheellisestä tai väärästä korjauksesta säilyvät muuttumattomina. Epäselvyyksien välttämiseksi: käyttäjä ymmärtää, että korjaus- ja huoltotyötä koskeva sopimus on ainoastaan käyttäjän ja käyttäjän loppuasiakkaan välinen.
-
Yleinen vastuu
a. Electrolux ei ole korvausvastuussa käyttäjän esittämien vahingonkorvausvaatimusten osalta niiden oikeusperusteista riippumatta, ellei Electrolux ole korvausvastuussa pakollisten lakisääteisten määräysten nojalla (esim. tuotevastuulaki) tapauksissa, joissa kyse on tahallisuudesta, törkeästä huolimattomuudesta, ihmishenkeen, ruumiiseen tai terveyteen kohdistuvista menetyksistä tai keskeisten sopimusvelvoitteiden rikkomuksesta, ts. velvollisuuksista, joita Electroluxilla on käyttäjää kohtaan näiden käyttöehtojen mukaisen sopimussuhteen sisällön ja tarkoituksen perusteella tai joiden täyttäminen on välttämätöntä näihin käyttöehtoihin perustuvan sopimussuhteen asianmukaisen toteuttamisen kannalta ja joiden täyttämiseen käyttäjä säännöllisesti luottaa ja saa luottaa. Vahingonkorvausvaatimus, joka johtuu lievästä huolimattomuudesta aiheutuvasta olennaisen sopimusvelvoitteen rikkomuksesta, rajoittuu sopimukselle tyypillisiin ennakoitavissa oleviin vahinkoihin.
b. Edellä mainittu vastuunrajoitus koskee vahinkoja, jotka johtuvat tiedonsiirron virheistä, viiveistä tai keskeytyksistä tai vastaavista, teknisten laitteiden tai palveluiden vioista, virheellisestä sisällöstä, tietojen menettämisestä tai poistamisesta tai viruksista.
c. Electrolux ei ole velvollinen varmistamaan, että ALUSTA on käytettävissä keskeytyksettä. Palvelimen toimintahäiriöt, jotka johtuvat teknisistä tai muista ongelmista, joihin Electrolux ei voi vaikuttaa (ylivoimainen este, kolmannen osapuolen laiminlyönti, jne.) eivät ole peruste käyttäjän korvausvaatimukselle.
-
Ei takuuta ALUSTAN saatavuudesta
a. Electrolux ei ole vastuussa ALUSTALLE pääsyn onnistumisesta.
b. ALUSTAN saatavuus riippuu Electroluxin teknisestä ja operatiivisesta toimintakyvystä. Tämän vuoksi Electrolux ei takaa, että ALUSTA on käytettävissä varsinkaan huollosta johtuvien käyttökatkosten aikana tai silloin, kun tietokeskukseen pääsy Internetin kautta estyy johtuen teknisistä tai muista ongelmista, joihin Electrolux ei voi vaikuttaa (ylivoimainen este, kolmannen osapuolen laiminlyönti, jne.).
-
Voimassaoloaika ja päättyminen
a. Käyttäjällä on oikeus käyttää ALUSTAA rekisteröitymispäivästä lähtien.
b. Näihin käyttöehtoihin perustuva sopimussuhde päättyy automaattisesti, jos ja kun Electrolux ei enää ole velvollinen tarjoamaan pääsyä korjaamiseen ja huoltamiseen tarvittaviin tietoihin tai jos käyttäjä lopettaa ALUSTAN tilauksen.
c. Oikeus irtisanoa näihin käyttöehtoihin perustuva sopimussuhde poikkeuksellisesti hyvästä syystä säilyy muuttumattomana. Hyväksi syyksi katsotaan erityisesti se, että osapuoli rikkoo näihin käyttöehtoihin perustuvia keskeisiä sopimusvelvoitteita toistuvasti tai jatkuvasti (vastaavan toisen osapuolen irtisanomisoikeus).
-
Henkilötiedot ja muut käyttäjän antamat tiedot
a. Ymmärrät, että Electrolux voi säilyttää ja käyttää kaikkia tietoja, joita annat käyttäessäsi ALUSTAA tai joita luodaan joko automaattisesti tai manuaalisesti rekisteröitymisen ja ALUSTAN käytön yhteydessä, seuraavia tarkoituksia varten: (i) ALUSTAN normaali toiminta ja tuki, (ii) Electroluxin sovellusten, tuotteiden ja palveluiden kehittäminen ja (iii) Electroluxin raportit ja analyysit. Electroluxin tietosuojakäytäntöä sovelletaan siltä osin kuin kyseiset tiedot sisältävät henkilötietoja. Epäselvyyksien välttämiseksi mainittakoon, että Electrolux voi aina säilyttää ja käyttää kaikkia edellä mainittuja tietoja anonymisoidussa muodossa.
b. Electrolux käsittelee kaikkia henkilötietoja Electroluxin tietosuojakäytännön mukaisesti, joka löytyy osoitteesta https://www.electroluxgroup.com/privacy/. Hyväksymällä nämä käyttöehdot vahvistat, että sinulle on ilmoitettu Electroluxin käsittelevän henkilötietojasi.
-
Näiden käyttöehtojen muutokset
a. Electroluxilla on oikeus muuttaa näitä käyttöehtoja milloin tahansa ilmoittamalla siitä kohtuullisen hyvissä ajoin. Muutoksista ilmoitetaan käyttäjälle kirjallisesti, sähköpostitse tai muulla asianmukaisella tavalla.
b. Jos käyttäjä ei hyväksy muutoksia, käyttäjän on vastustettava muutoksia kirjallisesti neljän viikon kuluessa siitä, kun hän on vastaanottanut niitä koskevan ilmoituksen. Jos käyttäjä ei vastusta muutoksia tämän ajanjakson kuluessa, muutokset sisällytetään näihin käyttöehtoihin, ja ne tulevat voimaan ilmoituksen mukaisesti. Electrolux mainitsee tästä oikeudesta käyttäjälle antamassaan ilmoituksessa. Jos käyttäjä vastustaa muutoksia, Electrolux pidättää oikeuden poistaa käyttäjän ALUSTALTA. Tässä tapauksessa käyttäjällä on oikeus tehdä uusi rekisteröitymishakemus.
c. Jos muutokset ovat lain edellyttämiä, käyttäjän vastustamisoikeutta sekä kohtaa, jossa edellytetään ennakkoilmoitusta käyttäjälle, ei enää sovelleta.
-
Muuta
a. Yksinomainen lainkäyttöalue kaikissa näistä käyttöehdoista johtuvissa tai niihin liittyvissä riita-asioissa on Tukholma (kaupunki). Näihin käyttöehtoihin ja kaikkiin niihin liittyviin asioihin sovelletaan yksinomaan Ruotsi lainsäädäntöä, poissulkien lainvalintasäännöt ja YK:n kansainvälistä tavaran kauppaa koskevan yleissopimuksen (Convention on the International Sale of Goods, CISG).
b. Electrolux voi siirtää näihin käyttöehtoihin perustuvan sopimussuhteen, mukaan lukien kaikki sopimussuhteeseen perustuvat oikeudet ja velvollisuudet, mille tahansa Electroluxin konserniyhtiölle.
c. Jos jokin näiden käyttöehtojen säännös on pätemätön tai toimeenpanokelvoton tai tulee sellaiseksi, se ei vaikuta jäljelle jäävien säännösten pätevyyteen.
Päivämäärä 01/03/2021